Zostań łowcą skarbów.

Zostań łowcą skarbów.

Na samym początku, aby mieć to za sobą, i nie wracać do tematu pragnę zaapelować do wszystkich eksploratorów nowych jak i starych wyjadaczy o poszanowanie prawa i uszanowania cudzej własności podczas poszukiwań. Jak wszyscy wiemy sprawa poszukiwań z użyciem wykrywacza metali nie jest w Polsce jasno uregulowana, obecnie jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby również poszukiwać w innych krajach gdzie przepisy są racjonalne.

60001Co z tego będę miał?

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z metal detectingiem, poszukiwaniem skarbów, poszukiwaniem z wykrywaczem lub pospolicie zwanymi z wykopkami nie nastawiaj się na zysk i zarobek. Nasze hobby nie polega na zarabianiu na fantach i jak sam się przekonasz złotą monetę prędzej byś kupił za wydobyty złom niż sam znalazł. Pamiętaj, że w większości , przy sprzyjającym szczęściu wykopiesz monety, guziki, blaszki, wiadra łusek:) i to zwłaszcza myśliwskich.

Hobby

Jeżeli ktoś się mnie pyta co ty tam szukasz i po co zazwyczaj tłumaczę to, że poszukiwania z wykrywaczem są dla mnie jak dla niektórych wędkowanie. Troszkę w tym sportu , bo można się nachodzić, nakopać i często spocić porządnie. Poza tym jest to ogromne źródło wiedzy historycznej ,zwłaszcza o terenach które eksplorujemy. Bo w tym hobby nie tylko liczy się samo poszukiwanie, przychodzi jeszcze czas na identyfikację znalezisk i tu arena do zdobycia ogromnej wiedzy. Po za tym po kilku latach będziesz znać swoje tereny jak mało kto. Więc. jeżeli lubisz ruch na świeżym powietrzu, w krzaczorach, polach i łąkach na których roi się czasami od różnych robali i dodatkowo interesuje cię historia no to chyba będziesz czytać dalej.

Co dalej ?

Jeżeli nadal jesteś zainteresowany tematem (a dla mnie nie jest to pozytywna wiadomość bo może trafisz wcześniej na skarb niż ja 😉 poradzę jak zacząć.

Po pierwsze wykrywacz

Najważniejsze i podstawowe narzędzie wykrywacz metali. Jeżeli chodzi o chińskie wynalazki nie twierdze, że wśród setek modeli nie znajdzie się jeden, który da radę może i cos nim znajdziesz . Lecz w przypadku tzw.  Chińczyka przygoda z eksploracją może potoczyć się następująco:

– kupujesz chińczyka i nic nim nie znajdujesz poza kapslami  puszkami bo wykrywacz jest do bani = zniechęcasz się

– chińczyk daje nawę rade i zabawa cię wciąga, na bank chcesz się przesiąść na cos firmowego, ale co z chinolem, kto to kupi jeżeli w ogóle = sprzedasz to ze znaczna stratą.

Powyższe świadczy, że lepiej dołożyć i na start kupić podstawowy lecz sprawdzony wykrywacz. Jaki ? Może być np. ACE 150 CENA OKOLO 750 zł.  Do kompletu przydadzą się jeszcze jakieś słuchawki po to aby nie robić zbytniego hałasu w okolicy w której szukacie.

10001Po drugie

Saperka, łopata, kilof i inne. Tu już zgodnie z preferencjami, ja polecam pełnowymiarową łopatę , całą stalową, nierdzewną i jak najlżejszą. Jej przewaga to to ze wiele razy będziesz kopał złom i nie trzeba się będzie niepotrzebnie schylać.

Co jeszcze ?

Wykrywacz i łopata to twoja podstawa, z która w zasadzie możesz śmiało szukać. Do lokalizacji drobnych przedmiotów, mimo ze część wykrywaczy ma funkcje namierzania pin point przyda się oddzielny pin pointer.  Pin pointer to taka różdżka do namierzania przedmiotu w rozkopanym dołku – koszt od 250 zł. Ja używam Fishera po tunningu.  Pin pointer nie jest jednak niezbędny do prowadzenie poszukiwań.

Gdzie szukać ?

Jedno z najczęściej spotykanych pytań od osób, które myślą o rozpoczęciu poszukiwań. Jednak gdy rozmawiamy z różnymi osobami o naszym hobby często słyszymy „ Ja mogę ci pokazać miejsce gdzie na pewno cos znajdziesz” i tu właśnie jest pierwszy sposób na odkrycie miejsc wartych eksploracji,  kolejnym są stare mapy, na których możesz sprawdzać miejsca i porównywać je z obecnymi mapami. Pozostaje jeszcze spontaniczny wypad na pole, łąkę, leśną drogę. Są to zazwyczaj miejsca oddalone od miast, gdyż szukając w pobliżu jakiejś aglomeracji raczej na pewno napotkasz na masę śmieci.

Jest to zatem skrótowy zarys hobby , jakim są poszukiwania z wykrywaczem metali.

 

Piotr, 27.09.2015

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.