W lutym w księgarniach 3 książki Anne Applebaum

Anne Applebaum – Czerwony głód (2018) 28.02.2018
Anne Applebaum – The Red Famine

Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki “Gułagu” i “Za żelazną kurtyną” udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku.
W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich politycznych celów…
W swojej książce Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu za sprawą przemyślanych politycznych decyzji Kremla. Wstrząsający “Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.


Anne Applebaum – Za żelazną kurtyną (2018) 28.02.2018
Anne Applebaum – The Iron Curtain. The Crushing Of Eastern Europe 1945-1956

Pod koniec II wojny światowej ogromne obszary Europy Środkowo-Wschodniej
znalazły się pod kontrolą Związku Sowieckiego. W ciągu zaledwie kilku lat
Stalinowi udało się tam stworzyć podporządkowane sobie komunistyczne reżimy.
Jak doszło do tej podstępnej politycznej operacji na gigantyczną skalę?
Jak udało się podporządkować komunistom wszystkie obszary życia – od polityki,
przez kulturę, gospodarkę i media aż do życia religijnego wolnych dotąd społeczeństw?
W jaki sposób walczono z opozycją?
Jak powstały wszechmocne służby bezpieczeństwa?
W jaki sposób zmieniło się codzienne życie ludzi pod rządami komunistów?
Do jak trudnych wyborów byli zmuszani?
Laureatka Nagrody Pulitzera stworzyła nie tylko niezwykłą panoramę i wciągającą
opowieść o narodzinach świata za żelazną kurtyną, ale również o tym, jak krucha
jest wolność i jak łatwo ją utracić.


Anne Applebaum – Gułag (2018) 28.02.2018
Anne Applebaum – Gulag. A History

Nagroda Pulitzera 2004
Gułag – nie ludzki system represji, który stał się piekłem przeciwników, ofiarczystek i ludzi niewygodnych oraz zbędnych dla komunistycznej władzy. Jego przejmujący obraz stworzyli wielcy pisarze, m. in. Aleksander Sołżenicyn, Wiktor Szałamow, Gustaw Herling-Grudziński. W literaturze faktu opisała go Anne Applebaum w tej książce.

“Gułag” to znacznie więcej niż historia sowieckiego systemu obozów pracy, które powstały tuż po zwycięstwie rewolucji i rozrastały się gwałtowniewraz z dojściem Stalina do władzy (w tym czasie do obozów trafiło 18 milionówludzi, 4, 5 miliona nigdy z nich nie wróciło). To również opowieść o państwiew państwie, które rządziło się według własnych reguł i praw, które miało własnyjęzyk, literaturę, orkiestry, teatry i własną niemoralną moralność.
Anne Applebaumotwiera przed czytelnikami wszystkie, najbardziej nawet ukryte obszary funkcjonowania Gułagu i życia jego katów i ofiar. Opowiada zarówno o brawurowych ucieczkach i buntach, jaki o niewyobrażalnych karach, jakie spotkały ich uczestników. Oprowadza po świecie, który nigdy nie powinien istnieć, a przecież stał się nieludzkim domem dla niemal 30 milionów ludzi.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.