Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945

breslau0001

Dziś trafi do księgarń książka Richarda Hargreavesa Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945 , która powstała na podstawie skrupulatnych badań ogromnej liczby oficjalnych dokumentów, gazet, listów i dzienników oraz wstrząsających relacji świadków.

W styczniu 1945 roku Armia Czerwona ze straszliwą furią przystąpiła do długo oczekiwanego ostatecznego ataku na Rzeszę, zdobywając kolejne tereny i wielkie miasta okupowanej Polski oraz wschodnich Niemiec. Breslau, stolica Śląska, liczący przed wojną 600 tysięcy mieszkańców, stawił jednak zacięty opór i został ogłoszony przez Hitlera „twierdzą”.

Rozgorzały niezwykle zaciekłe walki o miasto. Armia Czerwona okrążyła Breslau i szturmowała zaciekle, usiłując zmusić obrońców do kapitulacji. Przywódcy nazistowscy starali się podtrzymać opór zdziesiątkowanych wojsk niemieckich oraz zachować porządek w oblężonym mieście. Załoga twierdzy, zaopatrywana nocami z powietrza, przez cztery miesiące opierała się atakom przeważających sił radzieckich. Breslau bronił się cztery dni dłużej niż Berlin i skapitulował dopiero 6 maja 1945 roku, ale cena tej bitwy była przerażająca. Nadodrzańska metropolia została zniszczona niemal w 70 procentach, a 25 tysięcy niemieckich żołnierzy i cywilów zginęło.

Zdobyte miasto czekał srogi odwet ze strony zwycięskich wojsk. To, co nie uległo zniszczeniu w czasie oblężenia, zostało zrabowane, kobiety były masowo gwałcone, a po zakończeniu wojny wszyscy niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni i na ich miejsce osiedlili się we Wrocławiu Polacy, głównie repatrianci z Kresów.

RICHARD HARGREAVES, absolwent Nottingham Trent University, dziennikarz „Navy News”. W 2003 roku był korespondentem wojennym „Portsmouth Evening News” podczas wojny w Iraku. Ostatnia twierdza Hitlera to jego trzecia książka. Wcześniej opublikował Niemców w Normandii oraz Blitzkrieg w Polsce: wrzesień 1939. Mieszka w Gosport koło Portsmouth.

wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis

NASZA OPINIA

Ostatnią twierdzę Hitlera polecamy wszystkim, którzy chcą poznać część historii ziem odzyskanych. Książka będzie nie lada gratką dla mieszkańców Wrocławia, którzy będą mogli zapoznać się z dramatycznymi wydarzeniami przed przekazaniem miasta w granice Polski.  Richard Hargreaves przedstawił bardzo dokładnie czas powstania Twierdzy Wrocław jak i jej upadek – w książce nie brakuje relacji naocznych świadków dramatycznych zdarzeń. Będziecie mogli wczuć się w mroczny klimat ostatnich dni niemieckiego Breslau.

POLECAMY

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.